Група" Горобинка"
Група «Горобинка»
Вихователі : Мєшкова Наталія Миколаївна
Залужна Ніна Іванівна
Великодня казочка ( комплексно – тематична заняття з розвитку мовлення)
Програмовий зміст: учити дітей добирати слова – ознаки; формувати у малюків патріотичні переконання через відродження національних звичаїв, обрядів; ознайомити зі скарбницею усної поетичної творчості; учити грати в народні ігри, малювати в підгрупах, бути дружним і дбайливим, як учить народна педагогіка; розвивати активний словник, фонематичний слух, мовленнєве дихання, творчі здібності; розвивати пізнавальний інтерес, патріотизм. Обладнання:кошик із писанками, малюнки курочки, каченяти,собачки, козлика, котика,біле яйце,стіл,на якому є паска, свічка, яйця; хустинка, велике біле яйце з паперу, зразок розфарбованого яйця, заготовки яєць з паперу – для дитячих робіт, фарби, пензлики, патички, зубочистки. Словник :крашанка,писанка, крапанка , дряпанка .
Хід заняття Група святково прибрана; на столі крашанки, писанки,гілочки верби. Діти сидять навколо столу. Вихователь : -Діти , сьогодні у нас святкове заняття, бо незабаром велике свято Великдень. Великдень . Великий день! Великий день! Ясний Великдень на землі! Багато радості й пісень Приніс нам янгол на крилі. Веснянку діти хороводять – Христос Воскрес! Христос Воскрес! Сьогодні й сонце не заходить, А сяє й сяє із небес. Це свято завжди настає на весні. Люди заздалегідь готуються до нього : прибирають гарно в хаті, печуть смачний хліб – паску, фарбують та розписують яйця. Ми прибрали святково нашу групову кімнату. Вам подобається? Яка вона?(охайна, гарна, святкова, чудова). -Багато людей на це свято йдуть до церкви, несуть святити паску, яйця,потім приносять їх до дому і починають сніданок з того , що принесли. А у вас дома є пасочки та крашанки? -Коли люди йдуть до церкви,несуть святити паску, яйця,потім приносять їх до дому і починають сніданок з того , що принесли. А у вас дома є пасочки та крашанки? -Коли люди йдуть до церкви, то чують, як там дзвонять дзвони. Послухаймо! ( В аудіозаписі звучить пасхальний дзвін). -Як він звучить? ( Голосно , дзвінко,тужно, довго) -А у мене є маленькі дзвоники, послухаймо їх передзвін. Який він( Дзвінкий не дуже голосний, ніжний) -Чи можна вплинути на його звучання? Пограємося разом: коли я підніматиму вгору вербову гілочку, наче диригент оркестру, - ви посилюватиме звучання , а коли опускатиму гілочку донизу, понижуватимете звук.( Гра проводиться кілька разів). Виховавтель показує писанки і крашанки. Розмальовують їх так гарно тільки в Україні. Коли яйця фарбують в один колір - червоний, синій , жовтий — тоді називають крашанками. А коли розписують різними візерунками , тоді називають писанками. Коли прикрашають крапочками — це крапанки, коли візерунок видряпують — дряпанка. - Діти , а ви любите казочки? Я знаю казочку про писанку. Хочете послухати. Умощуйтесь зручніше, слухайте уважно. Казочка ( Театр малюнків) Одного разу курочка ( малюнок) знесла яєчко, таке гарне, біленьке( малюнок). Бабуся побачила, поклала його до кошика, щоб зробити паску, а сама пішла до хати. Яєчко не захотіло лежати в кошику, та покотилося. Тут його побачило каченя. Каченя здивувалося та й питає: « Що це за диво таке?,а яєчко говорить, що бабуся поклала його до кошика, щоб воно писанкою стало. Каченя каже, щоб писанкою стати , те спочатку треба пофарбувати» -Як розмовляє каченя «Кря – кря – кря». Воно змахнуло своїми крильцями, яєчко стало жовтим. Ось таким! Як називається така техніка писанкарства?( крашанка). З крильця каченяти злетіло кілька пір'їнок ,пограємося ними: спробуємо подихом утримати їх у повітрі( Діти виеконують дихальну вправу). А потім до яєчка наблизилося мишеня( малюнок). Воно на яєчку надряпало свій малюнок зубками. Як назвати тепер яєчко? ( Дряпанка). Мишеня радісно заспівало: « Пі- пі — пі» Давайте разом з ним поспіваємо! І застрибало,Ю нумо з ним пострибаємо!( Рухова хвилинка). За мишеням прийшло цуценя. Воно також намалювало малюнок — поставило кінчиком хвоста на ньому крапочки.Як назвати такий спосіб прикрашання? ( Крапанка). Цуценя радісно вигукнуло: « Гав». Тай вертить хвостиком, бо дуже радіє.А ви так зможите? ( Рухова імітаціця). Піхніше прибіг маленький котик, він дуже — дуже любив малювати, тому намалював кілька візерунків кінчеком хвостика, та й перетворив яєчко на справжню писанку. Зрадів котик каже: «Няв !» - Гарно я намалював!!! І давай язичком після роботи вмиватися. А ви, малята хочете спробувати?( Вправа для язичка — колові рухи за годинниковою стрілкою та проти неї). -Скільки звірят працювало над яєчком? Хто прийшов першим? Хто прийшов останнім? -А бабуся прийшла і побачила , що яєчко стало писанкою, бо його спочатку каченя пофарбувало, а потім свої малюнки намалювали мишеня, цуцик і котик, та й вигукнула: Курка з нашого села - Гляньте! - писанку знесла! Може не повірить хтось - Ось вона у мене, ось! Вони почали танцювати,запросили і вас , діточок! Утворіть коло, гарну пісню починайте. -Ось таке яєчко перетворилося на писанку. А вам хотілося б спробувати себе у цій справі? А ми маємо пір'ячко, хвостика? ( Ні!) Що нам робити? Наші ручки залучити! Що ще потрібно для роботи?( Пензлики , фарби,вода,серветки, папір). Усе необхідне уже чекає вас на столах. Вихователь демонструє порядок роботи на великому яйці під віршований супровід. Я — писанка — красуня Вся в рисках ( хвиляста лінія синя - угору) І квітках Красу митців несу я Їх славлячи в віках.
Чарівна казка ожива…
|